לקבלת ייעוץ חייגו
03-5442511
או מלאו את הפרטים:

ניהול שינויים לוגיסטיים בארגון

מעצם טבעם, מרביתם המוחלט של בני האדם חוששים משינויים ומעדיפים את שגרת היום-יום המוכרת להם – ומה שנכון לגבי בני האדם נכון כמובן גם לגבי ארגונים הנמדדים בין היתר ביכולתם לתכנן וליישם שינוי – בין אם מדובר בשינוי פרסונלי, בשינוי אסטרטגי או לחילופין בשינוי לוגיסטי. כך או כך, ניהול שינוי כרוך בהיערכות מבעוד מועד שנועדה לוודא שבמהלך הוצאתו מהכוח אל הפועל, הפגיעה בעבודתו התקינה והשוטפת של הארגון תהיה זעומה עד כמה שניתן – וכמה שפחות מורגשת.

האתגר הכרוך בשינויים הלוגיסטיים

השינויים הלוגיסטיים שנערכים בארגון אינם פחות חשובים מאלו הפרסונליים או מאלו הכרוכים בשינוי כיוון אסטרטגי של החברה. במידה מסוימת, השינויים הלוגיסטיים דווקא הרבה יותר מאתגרים כיוון שבעוד שמצבת כוח האדם אינה משתנה וגם המטרות והיעדים נותרים על כנם, הרי שהעברת התשתית הפיזית או הטכנולוגית של המשרד ממקום אחד לאחר חייבת להיעשות כך שהעובדים כמעט לא ירגישו אותה ויוכלו לעבוד ללא הפרעה ו\או בכפוף להפרה מינימלית של מהלך העבודה השוטף.

העברת התשתית הטכנולוגית של החברה

בעידן הטכנולוגי הדינמי והמשתנה תדיר שבו אנו חיים, יותר ויותר חברות מחזיקות בחדרים גדולים המכילים אינספור שרתים שעליהם שמור כל בסיס הנתונים של החברה – ומכאן שהמעבר ממקום אחד למשנהו מחייב תכנון מוקדם ולא פחות חשוב מכך ביצוע מהיר וקפדני תוך שימת דגש על סדר הפעולות שיבטיח את ניתוק התשתיות מחד ואת חיבורן המחודש במהירות המרבית. בהקשר הזה כדי להכיר את מושג ה-Down-Time  שמגדיר הלכה למעשה את משך הזמן ההשבתה של תשתיות המחשוב כאשר באופן טבעי השאיפה היא לצמצם את זמן הדאון-טיים למינימום שממנו אין מנוס.

חשיבותה של ההעברה המהירה וחיבור התשתיות המחודש במקום החדש מקבלת משנה תוקף כשמדובר בחברות היי-טק שלא יכולות לעבוד ללא בסיס הנתונים שלהן – כמו למשל חברות פורקס המתמחות במסחר מקוון במטבע חוץ.

העברת המשרד ממקום למקום

כבר מזמן ברור ונהיר הוא שדמי שכירות גבוהים הם לא מנת חלקו הבלעדית של שוק המגורים הפרטי – כי אם גם של המגזר העסקי הצומח דרך קבע. הכמות העצומה של הנכסים המשרדיים הזמינים מלמדת אותנו כי ההיצע בשוק השכירות העסקי גבוה מאוד ומכאן שחברה שלא מרוצה מדמי השכירות שהיא משלמת יכולה למצוא בקלות רבה אלטרנטיבות משתלמות יותר. ואולם, ברגע שקברניטי הארגון החליטו על ביצוע המעבר, עולה הצורך ליצור קשר עם חברה בעלת מוניטין מוכח המתמחה בהעברת משרדים תוך שימת דגש על העתקה מושלמת  אחד לאחד של כלל המרכיבים והחומרים של המשרד ממקום אחד למשנהו.

ניהול השינוי הפנים-ארגוני

לבסוף, כדאי לתת את הדעת על שינוי ארגוני לוגיסטי נפוץ, אך גם כזה שלא מקבל את תשומת הלב הראויה לו כתוצאה מכך – השינוי הפנים-ארגוני, אשר במסגרתו צוות עובדים (או עובד אחד) מועברים ממחלקה אחת לאחרת – או לחילופין במקרים בהם המחלקה כולה עוברת מקומה אחת לאחרת. או אז, מתקבל הרושם שמדובר במעבר פשוט שאינו מחייב התערבות חיצונית – אלא שמדובר ברושם מוטעה מאין כמוהו.

הסיבה לכך היא שדווקא בגלל העובדה שמדובר במעברים שגרתיים המתרחשים חדשות לבקרים, הרי שמרבית הארגונים לא פועלים על בסיס נוהל מעבר מוכר וידוע מראש – דבר הגורם לעיכובים משמעותיים בחידוש שגרת העבודה. אשר על כן, כשמדובר בשינויים לוגיסטיים, גדולים או קטנים כאחד, ערכו של הסיוע החיצוני כחלק בלתי נפרד מתהליך ניהול השינוי הלכה למעשה – לא יסולא בפז.