לקבלת ייעוץ חייגו
03-5442511
או מלאו את הפרטים:

מגמות חדשות בתחום מיקור החוץ (Outsourcing) באירופה וארצות הברית

עם התפתחות אמצעי התקשורת והתחבורה לקראת סוף המאה ה-20, חברות רבות בעולם זיהו את היתרונות הגלומים בשימוש בספקים חיצוניים לצורך הספקת שירותים שאינם משירותי הליבה של החברות. התחומים המרכזיים המופנים לחברות מיקור חוץ הינם שירותי התפעול והתוכנה.
על אף שמגמה זו משותפת לכלל השווקים בעולם, ניתן להבחין בהבדלים בהתפתחות תחום זה באירופה ובארצות הברית. מחקרים מראים כי חברות אמריקאיות נוטות לפתח את מקורות הפנים שלהן במידה המקסימאלית, בעוד שחברות אירופאיות ממהרות יותר לפנות לחברות וספקים על מנת לקבל מהן שירותי תפעול ותוכנה. מחקרים אלו הראו בנוסף, כי רוב החברות האירופאיות והאמריקאיות רואות את שירותי מיקור החוץ בצעד אסטרטגי להתפתחות עסקית. חברה המציעה לפתוח את שירותיה לספק חיצוני, תטה לחתום על חוזה במידה רבה יותר, אם היא תזהה כי לספק החיצוני ניסיון בתחום המדובר ומראה נכונות לקבל את 'רוח' החברה המעסיקה.
בתוך מגמת מיקור החוץ, מתפתחת מגמה של מיקור חוץ מעבר לים המכונה Offshoring.
מגמת העברת מיקור חוץ מעבר לים ניכרת בעיקר בקרב חברות אמריקאיות, אך בשנים האחרונות ישנה גם התעוררות בקרב חברות אירופאיות לצורת ניהול זו. העברת הפעילות היא לרוב למדינות דרום מזרח אסיה, אשר כוח העבודה בהן הוא זול. שווקי המערב זיהו את הפוטנציאל העסקי של העברת תהליכי ייצור פשוטים יחסית לאזור זה. בשנים האחרונות, תחומי ה- Offshoring התרחב מעבר לפעולות ייצור פשוטות גם לתחומים טכנולוגיים כגון תכנות ותכנון. בשל עליית רמת ההשכלה במדינות המזרח והודו בעיקרן, ישנה יכולת גבוהה של ביצוע פעולות מורכבות, בתוך כך מחיר שעות העבודה לביצוע פעולות אלו נשארות נמוכות יחסית למערב.
ישנם תחומים שבארצות הברית ובאירופה נוספו  למגמת ה-Offshoring  לא רק בגלל הסיבה של תועלת כלכלית, אלא בשל יעילות מקצועית. תחום מובהק שכזה הוא תחום הרפואה. ישנם רופאים מומחים בתחומים רבים בישראל המועסקים על ידי בתי חולים בארצות הברית על מנת לספק חוות דעת רפואיות. אם לדוגמה, מקרה רפואי דורש חוות דעת נוספת של רופא מומחה בשעת לפנות בוקר בארצות הברית, הנתונים יכולים להישלח באינטרנט תוך שניות לרופא מומחה ישראלי השוהה במשרדו, הנמצא בשעות עבודתו. הנתונים יכולים להיבדק מיידית וכך לחסוך את עלות התורנויות של רופאים מומחים אמריקאים, בלי לוותר על רמה מקצועית מחמירה.

לסיכום, ניתן לראות כי מגמת הכנסת מיקור החוץ מתרחבת בכל העולם בתחומים רבים. על מנת לשמור על תחרותיות, מומלץ לחברות לבחון את האפשרויות של השתתפות במסחר גלובלי זה.