לקבלת ייעוץ חייגו
03-5442511
או מלאו את הפרטים:

הגורמים להתפתחות תחום מיקור החוץ (Outsourcing)

כל מנהל מחפש דרכים לייעל את פעילות חברתו ולנהל את משאביו, במיוחד אלו המופנים לתחום התפעול והניהול השוטף. חיפושים מעין אלה התרבו בשנים האחרונות בעקבות מגמות חדשות הניכרות במשק.
בשנים האחרונות, ניכרות בעולם העסקי שתי מגמות שלעיתים נוגדות אחת את השנייה.

המגמה הראשונה מתאפיינת בשיפור הכלים הטכנולוגיים, העומדים לרשות חברות לביצוע כל פעילותן, בכל ההיבטים ובעיקר בתחום התפעול. התפתחות זו יוצרת עלייה משמעותית בעלויות התפעול ובהקניית מיומנויות רבות ושונות לעובדים. בקצרה, ניתן לומר כי השיפורים הטכנולוגיים אמנם מסייעים לחברות להתפתח, אך הם יוצרים עלויות נלוות רבות של תפעול והכשרת עובדים בתחומים רבים.

המגמה המשלימה, הניכרת בשוק העסקי, הינה התגברות התחרות וההתמחויות הממוקדות של החברות במשק. בשל ריבוי חברות העוסקות בתחומים דומים, נוצרה תחרות ביניהן. תחרות זו מובילה להורדת מחירים ולניסיון של חברות לפתח לעצמן נישה עסקית ייחודית על ידי התמחות ממוקדת בהיבט מסוים בתחומם.

אם כן, מנהל חברה כיום עומד בפני דילמה. מחד, עלויות התפעול, האחזקה וניהולה של החברה עולה יחד עם ההתפתחות הטכנולוגית. ומאידך, כוחות השוק דורשים ממנהל החברה להציע ללקוחותיו מחירים נמוכים תוך שיפור רמת מקצועיותו ומיקוד ההתמחות של חברתו. כדי לענות על דילמה זו, מנהלים מחפשים דרכים לייעול חברותיהם.

צורת תפעול של חברות על ידי מיקור חוץ (Outsourcing), התגלתה כצורת ניהול יעילה וחסכונית יותר, מאשר שימוש בלעדי במשאבים הפנים-ארגוניים שלהן. מסקרים שנערכו בשנתיים האחרונות, התברר שכ-60% מהחברות האמריקאיות עושות שימוש במיקור חוץ.
מיקור חוץ הוא העברת ייצור המוצרים או השירותים מהחברה עצמה לידיו של ספק חיצוני. על ידי העברת שירותי התפעול לספק חיצוני, הוצאות התפעול הופכות מעלויות קבועות להוצאות משתנות. שינוי זה מוריד את עלויות התפעול בצורה משמעותית.
יתרונה של שיטת מיקור החוץ הוא בכך, שמשאבי החברה יכולים להיות מושקעים בפעילויות החשובות ביותר לחברה, על ידי הימנעות מהשקעה מסיבית באמצעי ייצור הנועדים לתפעול. יתרונן של חברות מיקור החוץ בהיקף פעילותן הנרחב ובהתמחותן בסוג השירות הניתן, מאפשר להן לספק שירותי תפעול בעלויות נמוכות יותר ובאיכות גבוהה יותר.
לאור יתרונותיה של שיטת מיקור החוץ, מומלץ על כל בעל עסק ומנהל חברה לשקול כיצד שימוש במיקור חוץ יכול לסייע להתפתחות חברתו.

המאמר נכתב על ידי מר קובי אבקסיס מנכ"ל Tif-All .