לקבלת ייעוץ חייגו
03-5442511
או מלאו את הפרטים:

דברים שכדאי לדעת על תשתיות מחשוב בעסקים

כל עסק חדש חייב שיהיו לו תשתיות מחשוב איכותיות הכוללות את תחומים מגוונים כגון תחום הרשתות, השרתים, האינטרנט, הדואר האלקטרוני ועוד. גם כאשר עסק עובר ממקום אחד למקום חדש, יש צורך בהעברה של תשתיות המחשוב בצורה טובה. יש בישראל מספר חברות העוסקות בתחומים החשובים הללו – הקמה והעברה של תשתיות מחשוב. כמובן שגם חשוב לתחזק את התשתיות הקיימות וזה אומר לבצע תחזוקה איכותית של השרתים, רשתות האינטרנט, החומרה, התוכנות ועוד. בכתבה זו נפרט על אודות נושא חשוב זה הרלוונטי לכל עסק שיש לו מחשבים.

מה כוללת תשתית מחשוב?

תשתיות מחשוב כוללות, בין היתר, שרת או מספר שרתים, רשתות של מחשבים (אם המדובר בכמה מחשבים), תשתית לאינטרנט, תשתית לדואר אלקטרוני, שירותי ענן ועוד. השרתים הם למעשה הלב של תשתיות המחשוב ולכן יש לרכוש שרתים איכותיים ככל האפשר במסגרת התקציב הקיים. על גבי השרתים הללו "מלבישים" את כל מערכות המידע של העסק הכוללות תוכנות מגוונות, מערכות של ניהול משכורות, מערכות בילינג, מאגרי מידע, מערכות לניהול מלאי, מערכות לניהול העובדים, הלקוחות והספקים, אינטרנט ועוד. ככל שתשתיות המחשוב יהיו מתקדמות יותר, כך כל המערכות הללו יוכלו לפעול בצורה טובה יותר. כמובן שמדי פעם ניתן ואף רצוי לשדרג את תשתיות המחשוב ואת המערכות הנמצאות על גבי התשתיות הללו. כל שדרוג שכזה יכול לקדם מאוד את העסק, ולכן חשוב שחברה איכותית תבצע זאת. אין כל ספק כי מומלץ לכל עסק להצטייד בתשתיות המחשוב האיכותיות ביותר האפשריות במסגרת התקציב של העסק. עוד על נושא זה בדף זה.

הקמה והעברה של תשתיות מחשוב ושרתים

רצוי מאוד שהחברה אשר תקים עבורכם את תשתיות המחשוב ובעיקר את השרתים (שהם לב העסק כאמור), תהיה איכותית, מקצועית ובעלת מוניטין רב בתחום. ישנם סוגים שונים של תשתיות מחשוב, למשל מערכות מחשוב המבוססות על שרתי מיקרוסופט (או חברות אחרות), מערכות גיבוי נתונים, מערכות אבטחת מידע, רשתות תקשורת ועוד. חייב להיות תיאום וסנכרון מלא בין כל המערכות הללו וחובה גם לתחזק את המערכות בצורה מיטבית. חברה היודעת גם להקים תשתיות מחשוב וגם להעביר אותן ממקום למקום ואף לתחזק אותן בצורה מעולה, היא חברה איכותית אשר כדאי לעבוד עימה. חברה שכזו תדע כיצד לבצע איפיון של הצרכים של החברה, לקבוע אילו מערכת הן הכרחיות ואלה פחות הכרחיות ולבסוף להקים את תשתית המחשוב. אך לפני הכל, יש לקבוע תקציב ולהתקין את המערכות הרלוונטיות במסגרת התקציב הקיים. אסור לשכוח כמובן את השרתים השונים (שרת קבצים, שרת דואר ועוד) וגם מערכת שתדאג לאבטחה של כל המידע הנמצא על גבי השרתים. השלבים להקמת מערכות מחשוב איכותיות כוללות, בין היתר, את השלבים הבאים: איפיון של צרכי החברה, תכנון מפורט של הקמת התשתיות, הקמה והטמעה איכותית של התשתיות, תחזוקת התשתיות, אספקה של ציוד היקפי מתאים לתשתיות שהוקמו (למשל מסכי מחשב, מדפסות, סורקים, תוכנות, מערכות גיבוי ועוד) ועוד. יש לתת חשיבות גם לנושאים כגון גיבוי ושחזור מידע, הקמת תשתיות IT, התקנת ארונות תקשורת, חיווט, התקנת מתגים לאספקת תקשורת מהירה ועוד. וכמובן, אסור לשכוח את כל הנושא של מתן תמיכה טכנית ושירות לקוחות.

לסיכום, הקמה יעילה ואיכותית של תשתיות מחשוב היא שלב חשוב מאוד בחייו של כל עסק ואסור לזלזל בשלב זה. מומלץ להשקיע רבות בתחום זה מכיוון שמערכות ותשתיות מחשוב איכותיות יקפיצו את העסק שלכם ויסייעו לכם לגבור על המתחרים!